Co je to Franšíza? A jaké jsou její výhody & nevýhody?

Pokud uvažujete o podnikání, pak jste jistě slyšeli o franšízovém modelu. Jedná se o způsob podnikání, kdy se práva k používání know-how a ochranné známky poskytují na základě licence jinému subjektu. V následujících řádcích si povíme podrobněji, co je to franšíza a jaké má výhody.

Co je to franšíza?

Franšíza je způsob podnikání, kdy provozovatel podniku kupuje od franšízora licenci na použití obchodního konceptu dané značky. Jedná se o obchodní model, který umožňuje spolupráci mezi dvěma nezávislými stranami. Provozovatel franšízového podniku se tedy stává součástí celkového obchodního konceptu a může využívat již osvědčené receptury, marketingové postupy a obrázky.

Výhody franšízy

Začínající podnikatelé, kteří se rozhodnou podnikat prostřednictvím franšízy, získávají mnoho výhod. Jednou z hlavních výhod franšízy je možnost využívat již osvědčeného a úspěšného podnikatelského konceptu. Navíc mohou využívat speciální školení, která jim pomohou osvojit si různé obchodní dovednosti, jako například poskytování zákaznického servisu.

Franšíza navíc umožňuje ušetřit nemalé finanční prostředky, které by byly nutné na vybudování vlastního podniku. Provozovatel franšízy se nemusí starat o vývoj nových produktů nebo služeb a může využívat již ověřených produktů a postupů, což umožňuje rychlejší návratnost investic.

Nevýhody

Jednou z nevýhod franšízového modelu je, že provozovatelé musí platit za úplatu. Tato úplata může být poměrně vysoká na začátku podnikání, což mnohé potencionální podnikatele odradí od vstupu do franšízového byznysu. Částka licenčních poplatků může být různá v závislosti na značce, řadě a konkrétní smlouvě mezi franšízorem a provozovatelem.

Franchising vs. vlastní podnikání

Výhodou franšízy oproti vlastnímu podnikání je urychlení procesu zahájení podnikání. Provozovatel franšízy se nemusí starat o množství detailek, které jsou u vlastního podnikání nutné. Navíc je zde vyšší pravděpodobnost, že provozovatel franšízy bude mít úspěšné podnikání díky již osvědčenému konceptu.

Jak začít s franchisingem

Pro začátek s franšízou je nutné vyhledat společnost, která franšízu nabízí. Nejlepší je zaměřit se na značky, které budou mít pro váš region, nebo lokaci přínos. Dále je nutné prověřit, zda máte dostatek finančních prostředků na úhradu licenčního poplatku, který se obvykle platí před zahájením podnikání.

Nejznámější příklady Franšíz v Evropě

  1. McDonald’s
  2. Metro
  3. KFC
  4. Domino’s Pizza
  5. Burger King
  6. Starbucks Coffee Company
  7. Ace Hardware Corporation
  8. AutoZone Incorporation
  9. Řetězec restaurací Nando’s
  10. Řetězec japonských steakhousů Benihana

Franšízing je skvělý způsob, jak začít podnikat a využívat výhod již osvědčeného konceptu, aniž byste museli podstupovat problémy se začínáním od nuly a riskovat s vlastním produktem nebo službou. Je však důležité udělat si průzkum, abyste našli tu správnou franšízu pro vás, a také mít dostatek finančních prostředků na pokrytí počátečních poplatků spojených s franšízou

jsou McDonald’s, Burger King, Subway a další.

Závěr

Jak jste se mohli dozvědět, franšíza má několik výhod, jako například osvědčený obchodní koncept, možnost rychlého návratu investic a mnoho školení a podpory. V závislosti na vašich zdrojích na investice, a regionálním zapojení může být franšízové podnikání velmi dobrou volbou pro startující podnikatele.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *