Co Je To Doména? Jak se lyší Doména Prvního & Druhého Řádu?

Co Je To Doména? Jak se lyší Doména Prvního & Druhého Řádu?

Pokud se s tvorbou webových stránek setkáváte poprvé, možná jste již někdy slyšeli pojem doména, ale nejste si jisti, co znamená. V tomto příspěvku vám poskytneme přehled o tom, co jsou to domény a proč jsou pro majitele webových stránek důležité. Pojďme začít!

Co je to doména? Jaký je rozdíl mezi doménu prvního řádu a druhého řádu?

Doména je adresa webové stránky na internetu. Obsahuje dvě hlavní části – doménu prvního řádu a doménu druhého řádu. Doména prvního řádu je obvykle něco jako .cz, .eu nebo .com, zatímco doména druhého řádu může být cokoli od názvu vaší společnosti až po vlastní jméno. Například v názvu domény Google.com je doména 2. řádu „Google“ a doména 1. řádu „.com“.

Příklady domén prvního řádu:

Účelem domény je umožnit lidem snadné vyhledávání a přístup k webovým stránkám, aniž by si museli pamatovat složité IP adresy. Zadáním názvu domény do webového prohlížeče jsou lidé přesměrováni na konkrétní webovou stránku – v tomto případě na domovskou stránku společnosti Google. Domény lze použít i k jiným účelům, například pro e-mail nebo zabezpečený přenos souborů přes FTP.

Kdo spravuje doménová jména?

Všechna doménová jména spravují registry domén, které delegují rezervaci doménových jmen na registrátory. Každý jednotlivec nebo organizace si může u registrátora zaregistrovat své vlastní jedinečné doménové jméno. Ve skutečnosti je v současné době registrováno více než 300 milionů doménových jmen! Je známo, že registrátoři kromě registračních služeb nabízejí i další služby, jako jsou hostingové plány a e-mailové účty.

Jaký je rozdíl mezi názvem domény a adresou URL?

Hlavní rozdíl mezi názvem domény a adresou URL spočívá v tom, že zatímco adresa URL obsahuje informace o protokolu i cestě k vašemu webu (např. https://cloudflare.com/learning/), název domény obsahuje pouze informace o umístění vašeho webu (např. cloudflare.com). Kromě toho mohou adresy URL obsahovat řetězce dotazů, které obsahují další parametry, jež webové prohlížeče nasměrují na konkrétní stránky v rámci webových stránek – například http://example.com/?page=1 by uživatele nasměrovalo na první stránku webu example.com, pokud by bylo obsaženo v adrese URL.

Jaký je rozdíl mezi doménou a webhostingem

Před spuštěním webových stránek je třeba zaregistrovat název domény a najít místo pro její hostování. Může to znít zmateně, ale podstata je jednoduchá: název domény je adresa vašich webových stránek a webhosting poskytuje prostor pro uložení veškerého obsahu vašich webových stránek.

Webhosting je to, co vám umožňuje ukládat všechny soubory spojené s vašimi webovými stránkami na serverech, které jsou připojeny k internetu. Těmto serverům jsou přiděleny IP adresy, aby ostatní počítače věděly, kde je mají hledat, když k nim chce někdo přistoupit. Technicky je možné hostovat vlastní webové stránky na místním serveru nebo počítači doma či v kanceláři, nicméně je to stále méně obvyklé, protože to vyžaduje více technických znalostí. Většina lidí využívá webhostingové služby třetích stran, aby měli jistotu, že jejich webové stránky budou vždy dostupné online bez jakýchkoli technických problémů nebo výpadků.

Doménová jména a webhosting jsou dvě základní součásti pro vytvoření úspěšných webových stránek; bez jednoho nebo obou těchto prvků by k nim nemohl mít přístup nikdo mimo vaši místní síť (například zákazníci).

Proč bych si měl pořídit vlastní doménu?

Vlastní název domény vám dává větší kontrolu nad vaší přítomností na internetu a také uznání pro vaši firmu nebo blog.

Je také snadno zapamatovatelný – stačí lidem sdělit vaši adresu URL a mohou ji snadno zadat do prohlížeče bez zmatku, který web mají navštívit.

Vlastní doména navíc usnadňuje vyhledávačům indexování vašich webových stránek, což může pomoci zvýšit návštěvnost a viditelnost na internetu.

5 důvodů proč nepoužívat domény 3 řádu zdarma a raději zaplatit za vlastní doménu

  1. Domény zdarma často vypadají neprofesionálně a mohou v návštěvnících vzbudit špatný dojem o vašich webových stránkách nebo firmě.
  2. Pokud používáte bezplatnou doménu, je obtížnější budovat identitu značky, protože název domény vlastní někdo jiný a má kontrolu nad jejím používáním.
  3. Bezplatné domény mají obvykle omezené funkce a podporu, takže je obtížné je přizpůsobit vašim potřebám.
  4. Mnoho poskytovatelů bezplatných domén zobrazuje na vašich stránkách reklamy, nad kterými nemáte žádnou kontrolu, což může poškodit vaši pověst a také zhoršit uživatelský zážitek.
  5. Pokud se rozhodnete změnit webhostingové služby nebo přejít na jinou platformu, může být přechod od poskytovatele bezplatné domény komplikovaný a může vyžadovat další kroky.

Zakoupením vlastní domény získáte větší kontrolu a flexibilitu nad jejím používáním a také přístup k lepším funkcím a možnostem.

Často Kladené Otázky

Co je to doména 3 řadu?

Tříúrovňová doména je typ domény nejvyšší úrovně (TLD), který vyžaduje, aby registrant poskytl další informace o svých webových stránkách. Cílem je zvýšit bezpečnost a zabránit registraci škodlivých webových stránek. Tři úrovně jsou registr, registrátor a registrant – každý z nich musí poskytnout určité formy identifikace, aby mohl zaregistrovat název domény.

Co je to DNS?

DNS je zkratka pro Domain Name System (systém doménových jmen); jedná se o internetovou službu, která převádí lidsky čitelná doménová jména na IP adresy (číselný identifikátor, který počítače používají ke vzájemné identifikaci v síti). Kdykoli navštívíte webovou stránku, musí váš počítač znát její IP adresu, aby k ní mohl přistupovat. DNS tento proces usnadňuje tím, že převádí doménových jmen na IP adresy, které mohou počítače používat.

Závěr

Doménová jména hrají důležitou roli při vyhledávání webových stránek na internetu – bez nich by pro nás bylo mnohem těžší se na webu orientovat! Nyní, když víte, kdo spravuje domény a jak se liší od adres URL, neměli byste mít problém zaregistrovat si vlastní webovou adresu u kteréhokoli z dnešních registrátorů! Ať už chcete vlastní firemní webové stránky, nebo jen potřebujete někde umístit svůj projekt portfolia online – znalost fungování domén vám pomůže zajistit, že snadno získáte přesně to, co potřebujete!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *